Život na Velké Moravě

Se žáky sekundy gymnázia jsme se vypravili 19. 6. 2023 na dějepisnou exkurzi do obce Modrá u Starého města, kde se nachází Archeoskanzen. Vydali jsme se asi šestikilometrovou Cyrilometodějsou stezkou z vlakového nádraží ve Starém městě směr Velehrad. Po asi hodince a půl jsme přišli k rekonstrukci Velkomoravského sídliště. Tříhodinový program určený speciálně pro školy s ukázkami dobových řemesel (kovářství, pekařství a šperkařství) a také zbrojařství a taktikou boje Slovanů nebo ukázka výuky ve škole s knězem Abém… žákům názorně předvedl život na Velké Moravě v 8. a 9. století.
Dále žáci navštívili botanickou a sladkovodní expozici Živá voda, kde se seznámili s životem ve vodě i kolem vody. Nejzajímavější byl asi podvodní tunel ve sladké vodě, který se nachází v hloubce 3,5 metru pod vodní hladinou, má délku 8 metrů a šíři 2 metry. V přírodním biotopu se žáci mohli i osvěžit, což při teplotě vzduchu 30 stupňů bylo velmi příjemné.
Žáci si ve zbylém čase ještě prohlédli nejvýznamnější poutní místo na Moravě – Velehrad a také původní místo kázání Konstantina a Metoděje – kostel sv. Jana Křtitele.

Pavlína Viktorjeníková