Už i my jsme světoví!

Už i my jsme světoví – tak zněla poslední slova školního týmu Světové školy GLNB při slavnostní certifikaci na Summitu Světových škol, která se konala 14. a 15. června 2023 v Praze. Zástupci našeho gymnázia převzali ocenění z rukou zástupců MŠMT, České rozvojové agentury a organizace ARPOK a tím jsme se připojili k 124 českým školám, jež se pyšní tímto mezinárodním titulem. Cesta k titulu nebyla jednoduchá, studenti i pedagogové se museli vypořádat s mnoha výzvami, ale ukázalo se, že umíme táhnout za jeden provaz a zasloužíme si titul Světová škola.
Program Summitu Světových škol byl velmi aktuální a tím zajímavý. Všechny akce spojovalo ústřední téma „Překračujeme hranice“. V úvodní přednášce Lucie Bultové jsme se podrobně seznámili s fenoménem migrace. Následovala debata o začleňování ukrajinských žáků do škol, zkušenostech českých a ukrajinských žáků a jejich vyučujících ze ZŠ Palachova Ústí nad Labem a Smíchovské střední průmyslové školy a gymnázia Preslova. Po slavnostní certifikaci a medailoncích ambasadorů programu Světová škola Marie Šabacké a Simony Babčákové jsme se věnovali příběhům, které přináší válka na Ukrajině. Měli jsme možnost vést otevřený dialog s reportérem týdeníku RESPEKT Ondřejem Kundrou a pracovnicí Help linky Člověka v tísni, o.p.s. Alenou Čornou. Celým Summitem nás provázela redaktorka České televize Jana Peroutková.
První rok v projektu Světová škola nám přinesl mnoho nových zkušeností, v mnohém nám otevřel oči a posunul nás dál. Výše zmíněný Summit byl pomyslnou třešničkou na dortu, jak řekl pan Michal Černý, ředitel odboru základního vzdělávání a mládeže na MŠMT. Tímto bych chtěla poděkovat všem členům školního týmu Světové školy GLNB za jejich odhodlání a nasazení při plánování a realizaci projektu, pedagogům a ostatním studentům za spolupráci a těším se na vše, co nás v dalších letech při práci na projektu Světová škola čeká.

Gabriela Švédová

Autorka fotografií: Martina Adlerová

Celou fotogalerii naleznete na webu Světové školy. Odkaz zde: https://www.svetovaskola.cz/summit-svetovych-skol-2023/