Putování za krásami jihovýchodní Anglie

Žáci Gymnázia se od 17. 9. do 22. 9. 2023 zúčastnili zahraničního zájezdu do Velké Británie. Týden plný dobrodružství začal v devět hodin ráno odjezdem dvěma autobusy od budovy školy. Na první zastávce v Brně jsme přesedli do dvoupatrového autobusu, který nás dovezl až do Anglie. Cesta trvala necelých 20 hodin a tak jsme měli dost času se mezi sebou více poznat a prohloubit přátelské vztahy. Zpívali jsme a hráli různé hry, a proto nám ta dlouhá cesta celkem rychle utekla. Projeli jsme napříč Českem, Německem a Belgií až do Francie. Tam nás čekala pasová kontrola, a následně jsme se nalodili na trajekt v přístavu Calais, který nás dopravil až do Anglie.

 Po ranním příjezdu do Doveru jsme konečně dorazili do nedalekého přímořského města Brighton. Počasí nás opravdu přivítalo proslulým deštivým počasím a tak výhled z vyhlídkové věže Airways i360 bohužel nebyl tak oslňující, jak jsme doufali. Poté nás čekala návštěva akvária Sea Life, kde jsme se dozvěděli spoustu zajímavých informací a prohlédli si mnoho vodních živočichů z hlubin moře a oceánu. Po prohlídce jsme dostali čas na procházku po zábavním molu Palace Pier, prohlídku historického centra The Lanes a samozřejmě došlo i na rozchod a možnost nákupů. Do Londýna jsme se dostali až kolem sedmé hodiny večerní, a tak jsme první den zakončili už jen rozdělením žáků do anglických rodin, abychom na vlastní kůži zažili tradiční zvyky, jídlo a zlepšili si jazykové schopnosti.

 Následující den nás čekala návštěva mystického místa Stonehenge a prohlídka města Salisbury a jeho památek. V Salisburské katedrále jsme si mohli prohlédnout Magnu Chartu Libertatum. Zvenčí katedrály byla k vidění nejvyšší věž ve Velké Británii. Po společné procházce městem a rozchodu jsme se večer vrátili zpět do rodin na přespání.

     Třetí den jsme strávili celodenním výletem do tradiční, malebné vesničky Bourton-on-the-Water v oblasti Cotswalds, známé díky své architektuře jako anglické Benátky. Počasí nám třetí den v kuse vůbec nepřálo a tak jsme se po prohlídce centra, místo procházky anglickým venkovem, loukami a poli, raději zmáčení zahřáli v místních kavárnách a vrátili se zpět do rodin.

     Poslední den jsme se rozloučili s rodinami a vydali se na prohlídku Londýna. Ten nás hned ráno vítal krásným, slunečným počasím, a tak nebyl problém plout loďkou do centra metropole. Během plavby jsme zahlédli mnoho památek jako např. Tower Bridge, The Tower of London, The Shard, The Globe Theatre a mnoho dalších. Poté jsme dostali rozchod u Trafalgar Square a zájemci tak měli možnost se podívat do Národní galerie či zajít na Piccadilly Circus a vyfotit se u jedné z nejslavnějších a nejstarších světelných reklam na světě. Po rozchodu jsme pokračovali prohlídkou Westminsteru, kde jsme viděli sídlo britského parlamentu The Houses of Parliaments, proslulou katedrálu Westminster Abbey, kde se konají korunovace britských panovníků již od 11. století a Buckinghamský palác, jenž je jejich sídlem. Největší zábava nastala v London Dungeon, místě podsvětí, které nám velmi interaktivní, zábavnou formou přiblížilo historické události Londýna např. čarodějnické procesy, popravy z období vlády Jindřicha VIII.v Toweru, hororové činy Jacka Rozparovače, moru a požáru Londýna. Po celodenní prohlídce tohoto multikulturního města jsme se k večeru vrátili metrem k autobusu a večer Eurotunelem zpět na kontinent. Byl to velmi vyčerpávající týden, počasí nám moc nepřálo, ale i přesto jsme si zájezd všichni užili. 

     Na závěr bych chtěla moc poděkovat paní delegátce a pedagogům anglického jazyka, kterými byli pan učitel Mgr. Radek Outrata a paní učitelky Mgr. Eva Gondová, Mgr. Soňa Svobodová a Mgr. Gabriela Švédová za to, že to s námi celý týden vydrželi, všechno zvládli a dobře zorganizovali. Také velké díky patří panu řediteli Mgr. Jiřímu Farnému, který nám umožnil tento zájezd uskutečnit.

Karolína Funková, sexta