Férová snídaně

V Lipníku nad Bečvou se lidé potkali v areálu Gymnázia na Férové snídani na podporu pěstitelů.
Lipník nad Bečvou, 11. května 2024: Deky a piknikové koše plné dobrot. Domácí pomazánky, zeleninovo-sýrové špízy, banány, muffiny nebo kakaové sušenky. To vše a spoustu dalšího si přinesli účastnící Férové snídaně do areálu našeho Gymnázia. Sešlo se zde celkem 58 lidí a společnou snídaní z fairtradových nebo lokálních surovin dali najevo zájem o životy lidí, kteří pěstují naše potraviny.
Na akci přišli zejména žáci nižšího stupně gymnázia, někteří dorazili i s rodinami a kamarády. Účastníci si mohli pochutnat například i na kávě a na výborných domácích palačinkách, které zajistili žáci sekundy. Někteří účastníci využili volný čas ke sportovním hrám či tvorbě odznaků. Paní M. D. popisuje svůj zážitek následovně: „Férová snídaně neměla chybu, byla moc fajn. Strávila jsem příjemné dopoledne.“
Tento komunitní piknik na podporu pěstitelů ve světě uspořádali dobrovolníci celkem na více než 140 místech České republiky. Akce se koná vždy druhou květnovou sobotu na Světový den pro fair trade, který je věnován spravedlivému obchodu. Pěstitelé ze zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky si mohou vlastní prací vydělat na důstojný život a za své plodiny dostávají odpovídající odměnu. Na polích a plantážích tak nemusejí pracovat jejich děti a pěstování může být šetrné k přírodě.
Přiblížit životní podmínky pěstitelů a cestu kávy pomohla doprovodná výstava od společnosti Faritrade Česko a Slovensko. „Fairtrade je nejen certifikační systém, ale i globální hnutí propojující pěstitele a spotřebitele. Lidé na Férové snídani dávají symbolicky najevo, že se zajímají o původ své kávy nebo čokolády. Chtějí podpořit lepší péči o životní prostředí i důstojnější život pěstitelů,“ shrnuje Stanislav Komínek celorepublikový koordinátor z pořádající organizace Fairtrade Česko a Slovensko.

Děkujeme všem účastníkům a pomocníkům a těšíme se na další podobná setkání.

Gabriela Švédová